Flash Chromatography Cartridges
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (55)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (19)
- (3)
- (1)
- (5)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (7)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (16)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Flash-Chromatography Assembly with Standard Column and Threaded Joints , Joint Size: ST/NS 29/32
Flash chromatography is useful for rapid, preparative separations with moderate resolutions.
| Column Type | Flash Chromatography |
|---|---|
| Joint Size | ST/NS 29/32 |
| For Use With (Application) | Flash Chromatography |
BUCHI GlasPure Glass Chromatography Columns - ID 26 mm
When a purification has to be scaled up, GlasPure offers maximum flexibility in terms of scale and separation requirements. Columns can be filled with the stationary phase of your choice to optimze separations and save costs.
| Type | Empty Column |
|---|---|
| Material | Glass |
| Max. Pressure | 40 bar/580 psi |
BUCHI Glass Funnel Set For Funnel Rack
Glass funnels for the Pure Essential Chromatography Fraction Funnel Rack allow for large-volume fraction collection into bottles or carboys.
BUCHI FlashPure EcoFlex Flash Chromatography Cartridges: C18
FlashPure EcoFlex cartridges are designed to optimized backpressure, price and performance.
| Type | C18 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Any Flash System |
| Column Type | C18 |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Non-Polar Compounds, Ideal for Peptides |
| Resolution | 40 to 60 μm |
BUCHI FlashPure Empty Solid Loader: Parts
Parts for FlashPure Empty Solid Loaders. FlashPure Solid Loaders are ideal for samples that are not readily soluble in the desired mobile phase when performing flash chromatography. The sample is adsorbed onto a solid phase (silica or Celite) and then added to the empty solid loader tube.
BUCHI FlashPure EcoFlex Flash Chromatography Cartridges: Alumina Neutral
FlashPure EcoFlex cartridges are designed to optimized backpressure, price and performance.
MilliporeSigma™ Supelco™ Flash-Chromatography Assembly with Threaded Joints and Fritted Disc (Porosity C), Joint Size: ST/NS 45/40
Flash chromatography is useful for rapid, preparative separations with moderate resolutions.
| Column Type | Flash Chromatography |
|---|---|
| Joint Size | ST/NS 45/40 |
| For Use With (Application) | Flash Chromatography |
BUCHI PrepPure prep HPLC Columns - ID 4.6
PrepPure HPLC columns are filled with high quality silica and enable the performance of high resolution separations.
| Type | C18 |
|---|---|
| Column Type | HPLC |
| Max. Pressure | 400 bar |
BUCHI FlashPure Empty Solid Loader: Parts
Parts for FlashPure Empty Solid Loaders. FlashPure Solid Loaders are ideal for samples that are not readily soluble in the desired mobile phase when performing flash chromatography. The sample is adsorbed onto a solid phase (silica or Celite) and then added to the empty solid loader tube.
BUCHI PrepPure prep HPLC Columns - ID 50
PrepPure HPLC columns are filled with high quality silica and enable the performance of high resolution separations.
| Type | C18 |
|---|---|
| Column Type | HPLC |
| Max. Pressure | 140 bar |
BUCHI GlasPure Glass Chromatography Columns - ID 15 mm
When a purification has to be scaled up, GlasPure offers maximum flexibility in terms of scale and separation requirements. Columns can be filled with the stationary phase of your choice to optimze separations and save costs.
| Type | Empty Column |
|---|---|
| Material | Glass |
| Max. Pressure | 50 bar/725 psi |
BUCHI FlashPure Empty Solid Loader: Parts
Parts for FlashPure Empty Solid Loaders. FlashPure Solid Loaders are ideal for samples that are not readily soluble in the desired mobile phase when performing flash chromatography. The sample is adsorbed onto a solid phase (silica or Celite) and then added to the empty solid loader tube.
MilliporeSigma™ Supelco™ Flash Chromatography Assembly with Standard Column/Ball Joints, Joint Size: SJ 51/30
Flash chromatography is useful for rapid, preparative separations with moderate resolutions.
| Column Type | Flash Chromatography |
|---|---|
| Joint Size | SJ 51/30 |
| For Use With (Application) | Flash Chromatography |
MilliporeSigma™ Supelco™ Flow Controller for Flash-Chromatography Assembly with Threaded Joints
Flash chromatography is useful for rapid, preparative separations with moderate resolutions.
| For Use With (Application) | Flash Chromatography |
|---|